tonik-roza-melisa
Mgiełki i toniki

Tonik z róży i melisy

Ostatnio w przepisie na tonik nagietkowy pisałam o tym, jak naturalne hydrolaty spełniają się w roli toników do cery. W dzisiejszym przepisie w podobny sposób podpowiem, jak przygotować tonik z róży i melisy. A zatem, to dzieła!

Potrzebujesz:

  • 50 ml hydrolatu z róży
  • 50 ml hydrolatu z melisy

Opcjonalnie:

  • 15 kropli konserwantu DHA BA
  • 5 kropli witaminy E

Hydrolaty z róży i melisy możesz kupić w dowolnym eko-sklepie, lub wykonać je samodzielnie, według jednego z 2 opisanych tutaj sposobów.

Naturalnie, tonik z róży i melisy otrzymujemy już w momencie wymieszania ze sobą 2 hydrolatów: różanego i melisowego.

Czemu więc służą pozostałe składniki? I po co naszemu tonikowi konserwant?

Hydrolaty składają się głównie z wody, a woda to życie, również to “niepożądane”. Kosmetyki z dużą ilością wody szybko się psują. Jeśli wykonujesz tonik dla siebie i decydujesz się trzymać go w lodówce, możesz podjąć decyzję o niekonserwowaniu kosmetyku – pamiętaj jednak, że jego zdatność do użytku będzie wówczas krótka (w warunkach lodówkowych ok. 14 dni).

Jeśli tonik z róży i melisy wykonujesz w ramach prezentu lub po prostu chcesz, aby był bardziej trwały, musisz go czymś zakonserwować. Omówmy więc obie opcje, które zaproponowałam w przepisie:

  • Witamina E, zwana też “witaminą młodości” odżywia skórę, ma silne działanie antyoksydacyjne, spowalnia proces starzenia skóry. Ponadto, witamina E często dodawana jest do kosmetyków jako konserwant i jest produktem łatwo dostępnym. Należy jednak pamiętać, że wit. E nie rozpuszcza się w wodzie a w tłuszczach. Oznacza do, że dodając ją do hydrolatów w celu konserwacji nie możesz oczekiwać, że rozpuści się ona w toniku. Krople witaminy będą “dryfować” a kosmetyk będzie wymagał potrząśnięcia przed każdym użyciem (podobnie jak np. toniki dwufazowe).
  • Konserwant DHA BA – Nie jest to produkt dostępny tak łatwo jak wit. E, jednak bez problemu kupisz go w dowolnym eko-sklepie. DHA BA jest jednym z najbezpieczniejszych konserwantów dopuszczonych przez ECO CERT do stosowania w kosmetykach organicznych, w tym m.in. również w kosmetykach przeznaczonych dla dzieci i niemowląt, alergików oraz w produktach stosowanych w okolicach oczu czy ust. Na 100 ml hydrolatu dodaj 15 kropli konserwantu.

Przygotowanie:

Wlej wszystkie składniki (hydrolaty oraz wybraną substancję konserwującą) do buteleczki z ciemnego szkła z atomizerem. Zakręć ją, a następnie wstrząśnij.

Gotowe!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *